האם מורה פרטי צריך להיות מוגדר כעוסק פטור

מורים רבים מספקים שיעורים פרטיים בתור השלמת הכנסה. כדי לעבוד כחוק עליהם לפתוח תיק במס הכנסה ומע"מ ויש להם האפשרות לעשות זאת בתור עוסק פטור ממס אך הדבר יהיה תלוי בגובה הכנסתם, שכן מס הכנסה מחשב את סך ההכנסות של המורה הפרטי, ועל פי מדרגות המס שלו קובע האם הוא צריך או לא צריך לשלם מס בכל שנה מחדש. האם המורה הפרטי חייב להיות רשום בתור עוסק מורשה או שהוא יכול להיות פטור, ומדוע בהתחלה כדאי מאוד להיות עוסק פטור? כל התשובות בהמשך. 

מורה פרטי – עוסק פטור או מורשה? 

נתחיל מהסוף – מורה פרטי יכול להירשם כעוסק פטור בישראל כיוון שתקנות המע"מ קובעות כי הרצאות ובכללן לימודים, מתכוונות להרצאות בבתי ספר, במוסדות לימוד ובמכללות, ולא הכוונה היא למורים פרטיים במקצועות שונים. עם זאת, כדאי לקחת בחשבון שמי שגובה הכנסתו יעלה על סכום של 102,292 ₪ לשנה יהיו חייבים להיות רשומים כעוסקים מורשים בכל מקרה. 

מה ההבדל בין העוסק הפטור והמורשה? 

כשאנשים שומעים על עוסק פטור הם עלולים להתבלבל ולחשוב שהעסק לא חייב בתשלומי מס הכנסה ולא כך הוא הדבר. עוסק פטור הוא עסק שלא נדרש לגבות מהלקוחות שלו מע"מ, ולכן הוא גם פטור מדיווחים חודשיים. העוסק הפטור למעשה חייב בדיווח אחת לשנה, כשהוא חוסך מעצמו את הצורך לדווח באופן קבוע, הדבר חוסך כמובן זמן רב, הוא נוח עבור מי שמשלב כמה משרות, או אולי משרה כעוסק פטור לצד העבודה כשכיר. 

אילו חובות יש על המורה העוסק הפטור? 

במקרה בו מורה פרטי רוצה לפתוח עסק, עליו לגשת למשרדי מע"מ, להצהיר עם גובה ההכנסות הצפוי ואז לגשת ולפתוח תיק במשרדי מס הכנסה. לאחר מכן עליו לגשת לביטוח הלאומי ולפתוח בו תיק עצמאי גם כן. יש לקחת בחשבון שהביטוח הלאומי יבקש מקדמות עבור ההכנסות הצפויות, בתור התחלה לא מומלץ להכריז באף אחד מהגופים על סכום גבוה מזה הצפוי להיות בהכנסות, שכן במקרים כאלו עלולים אותם גופים לגבות כסף רב שיהווה מכשול ומעמסה כספית במקרה בו ההכנסה הצפויה לא תהיה בפועל. עליו להגיש אחת לשנה דו"ח למס הכנסה אודות ההכנסות השונות וכמובן שעליו להוציא קבלות עבור כל שיעור אותו הוא מקיים. 

היתרונות של המורה העוסק הפטור

אמנם אין עוסק פטור ממס הכנסה, אך יש עוסק הפטור מגביית מע"מ. יש לכך יתרונות בכך שבתחילת הדרך אין התעסקות מיותרת עם ניירת ובירוקרטיה, אך יש לכך גם חסרונות מסוימים. אם מורה פרטי רוצה למשל לרכוש לעסק שלו ציוד יקר ערך, לדוגמה לוח גדול, מחשב איכותי וכדומה, הוא לא יכול לקבל עבורם את קיזוז המע"מ שיכול לקבל העוסק המורשה. כשמדובר בעסק בתחילת דרכו לעיתים מדובר על הוצאה משמעותית. כמו כן, יש לעוסק הפטור תדמית של עסק יציב ואיכותי יותר, אך כשמדובר במורים המספקים שירותים של מורה פרטי, אין כל כך משמעות לתדמית כמו לשמו הטוב של המורה ולהמלצות עליו. מסיבה זו בעיקר, מרבית המורים הפרטיים בוחרים לפתוח עוסק פטור וליהנות מקלות ניהול העסק, בטח בתחילת הדרך.

בלוג
חיזוק מיומנויות למידה אצל ילדים

כל הורה רוצה עבור ילדיו את הטוב ביותר, כל הורה רוצה לאפשר לילד שלו ליהנות מכלים אשר יקנו לו השכלה טובה, רכישת מיומנויות שונות, אשר

בלוג
מהו דוח בודק שכר ולמי הוא מיועד?

כאשר מדברים על בדיקת שכר חשוב להכיר את כל המונחים הנוגעים אליה. בסיום הבדיקה יקבל מזמין הבדיקה דוח בודק שכר שיאפשר לראות את כל המידע.

בלוג
כל הסיבות ללמוד במכללה

לא מעט סטודנטים לעתיד מוצאים את עצמם מתלבטים אם להירשם ללימודים באחת מהאוניברסיטאות בארץ או להעדיף דווקא לימודים במכללה. לא משנה באיזה מסלול לימודים אתם

בלוג
קרם הגנה, מקדם הגנה? למה זה חשוב?

בישראל ברוב ימות השנה ישנה שמש חזקה ועוצמתית שיוקדת בשמיים. מה אתם עושים לפני שאתם יוצאים החוצה? מריחת קרם הגנה לפני יציאה מהבית זה צו

בלוג
מה תלמדו בקורס לק ג'ל?

קורס לק ג'ל ומניקור הוא קורס חובה עבור כל אחת אשר מעוניינת להתמחות בטיפולי ציפורניים שכן, מיותר לציין כי כל אחת ואחת מאיתנו מעוניינת בידיים