זכויות יוצרים באינטרנט

מבוא – אינטרנט ומשפט
כל תחום משפטי באשר הוא מקבל משמעות חדשה ורחבה יותר, שעה שעוסקים בו ביחס לשימוש שלו באינטרנט.
עורך דין אינטרנט הוא אפוא עורך דין שעוסק בכל תחומי המשפט, אולם במשמעות הרחבה שהם מקבלים כאשר משתמשים בהם דרך האינטרנט. במאמר זה נביא מספר טיפים והמלצות שכדאי לקבל מעורך דין אינטרנט בתחומים שנפוצות בהם סוגיות משפטיות ביחס לשימוש באינטרנט.

כיצד להימנע מתביעת לשון הרע עקב פרסום באינטרנט?

לשון הרע באינטרנט מקבל משמעות חזקה יותר עקב הפומביות העצומה של הפרסום. אם ברצונך לפרסם דברי ביקורת באינטרנט עליך להיות מאוד זהיר.
להלן דגשים באדיבות פורטל https://www.seo-doctor.net/ – שכדאי לקבל מעורך דין אינטרנט אם בכוונתך לפרסם דברים ברוח זו:
הימנע מלהשמיץ – הימנע מלהשמיץ אדם או גוף כלשהו, בין אם על-ידי כינוי גנאי שלו ובין אם על-ידי כתיבת דברים לא נכונים לגביו, קרי: עובדה כלשהי עליו שניתן להוכיח שאיננה נכונה.
כתוב בדרך של "סאטירה" – כאשר דברים נכתבים בדרך הומוריסטית ומוגזמת, כך שמבינים שמדובר בהקצנה שמטרתה לבקר, קשה להגיש נגד כך תביעת לשון הרע.
השתדל לשמור על אנונימיות – אם הדבר אפשרי ולא משנה לך, שמור על אנונימיות. רצוי תמיד להעלות לאינטרנט דברים תחת שם בדוי.
אם בכל זאת הוגשה נגדך תביעה, המלצותיו של עורך דין אינטרנט יהיו כדלהלן:
• הבא ראיות שהציבור הרחב מבין את הדברים שנאמרו כ"דעה", ולא כ"עובדה".
• הבא הוכחות שלצד השני לא נגרם נזק, או נזק מזערי בלבד.
• הראה שהשתדלת לתקן את הדברים והתנצל על כך.

זכויות יוצרים בעידן האינטרנט

בהרבה מובנים, מסביר עו"ד כפיר דיין דובב, זכויות יוצרים בעידן האינטרנט איבדו הרבה ממשמעותם. ניתן למצוא כיום באינטרנט יצירות רבות מתחומים שונים – תוכנות מחשב, שירים, סרטים וכד' – הפרוצות לכל מאן דבעי. לעניין זכויות יוצרים, בניגוד לפטנטים, אין צורך ברישום שכל הזכויות שמורות על-מנת שהיצירה תהיה מוגנת. ובכל זאת – האם ישנם מקרים בהם מותר להוריד יצירות מהאינטרנט?
ישנן שלוש דרישות לקבלת זכויות יוצרים:
1. מקוריות – היוצר הוא מקור היצירה והיא אינה מועתקת.
2. יצירתיות – דרישה להשקעה ביצירה. מדובר בדרישה מינימאלית בלבד.
3. קיבוע – יצירה צריכה להיות מקובעת בכתב, ואין די שתיאמר בעל-פה.
במידה ואחד משלושת התנאים לעיל אינו מתקיים, מותר להשתמש ביצירה. כמו כן, זמן ההגנה על היצירה הוא למשך חייו של היוצר + 70 שנה לאחר מותו בלבד.
בנוסף, החוק מונה מעשים מותרים ביצירות, כגון:
1. שימוש הוגן ביצירה – שימוש למטרות לימוד עצמי, מחקר, הוראה ובחינה על-ידי מוסד חינוכי וכד'.
2. שימוש אגבי – שימוש ביצירה בדרך של הכללתה ביצירה אחרת, כגון יצירה קולנועית, סיפור וכד'.
3. יצירה המופקדת לעיון הציבור – מותר להעתיק יצירה המופקדת לעיני הציבור לפי חיקוק.
בשולי הדברים נציין שאסור לעתיק רק את הביטוי של הרעיונות עליהם הוא מבוסס, אולם מותר ליצור ביטוי חדש המבוסס על אותם רעיונות. אם אתם לא בטוחים לגבי אבחנה זו – התייעצו על כך עם עורך דין אינטרנט מומחה.

שליחת דואר זבל באינטרנט

לפי החוק, אסור למפרסמים לשלוח "דבר פרסומת" לנמענים ללא קבלת הסכמתם המפורשת. "דבר פרסומת" מוגדר כ"מסר המופץ באופן מסחרי, שמטרתו לעודד רכישת מוצר או שירות או לעודד הוצאת כספים בדרך אחרת".
ברם, אם בעבר מסרת פרטי התקשרות למפרסם וביקשת מידע על מוצר מסוים, הוא רשאי לשלוח לך פרסומים אודות מוצרים דומים. ניתן לשלוח למפרסם הודעה בכתב (גם דוא"ל והקלטה טלפונית) על רצונך להפסיק לקבל ממנו פרסומים בכל עת, וזה יחייב אותו לעשות כן.
החוק אף קובע שמותר למפרסמים לשלוח לבית עסק בקשה לאשר קבלת דואר פרסומי. הודעה כזו לאדם פרטי מהווה עבירה על החוק!
לסיכום, מכיוון שישנם פרטים רבים בחוק, רצוי להתייעץ עם עורך דין אינטרנט מומחה בטרם שולחים דואר פרסומי. במאמר זה הבאנו המלצות שכדאי לקבל מעורך דין אינטרנט בנושאים שנפוצות בהם בעיות בעת השימוש באינטרנט. גלישה נעימה!

 

 

תלמידי תיכון לומדים אנגלית בכיתה
בלוג
למה לימודי אנגלית אונליין הם המפתח להצלחת בני הנוער בעידן הדיגיטלי

בעולם הגלובלי של ימינו, שליטה בשפה האנגלית היא יותר מסתם יתרון – היא הכרחית. עבור בני נוער, הדבר נכון במיוחד. הם חיים בעידן דיגיטלי שבו האנגלית היא שפת המפתח לתקשורת, בידור ולימודים. לימוד אנגלית הפך להיות משימה קריטית עבור הדור הצעיר, המשפיעה על עתידם האקדמי והמקצועי. אך כיצד ניתן לשלב את לימודי האנגלית בחיים העמוסים של המתבגרים? התשובה טמונה בקורסי אנגלית אונליין.

לימודים
בלוג
טיפים למבחן אמירנט (אמירם לשעבר)

מבחן אמירנט, שנקרא בעבר מבחן אמירם, הוא בחינה מכרעת עבור סטודנטים ישראלים רבים. הוא מעריך את הידע וההבנה של התלמיד בשפה האנגלית והוצאת ציון טוב בו יכולה לחסוך לכם הרבה זמן וכסף באקדמיה.

גן ילדים
בלוג
שילוב ילדים עם צרכים מיוחדים בגנים: תובנות ממחקר השדה

המאמר "שילוב ילדים עם צרכים מיוחדים בגנים: תובנות ממחקר שדה" מתאר מחקר שבוצע על ידי הסטודנטית רוחמה דהן, אשר ראיינה עשר גננות כדי להבין את חוויותיהן, אמונותיהן וגישותיהן בנוגע לשילוב ילדים בעלי צרכים מיוחדים בגן. הממצאים חושפים את האתגרים והיתרונות של השילוב, ומדגישים את המסירות והאומץ של הגננות בתה

מורה
בלוג
כיצד משרד החינוך מגן על זכויות המורים

למורים יש תפקיד מכריע בעיצוב עתיד החברה שלנו, וחיוני שזכויותיהם יוגנו. משרד החינוך בישראל מחויב למתן יחס הוגן למורים ושמירה על זכויותיהם. באמצעות יוזמות ותכניות שונות, פועל המשרד לטיפול בכל נושא שעלול להתעורר ולתת תמיכה למורים בעת הצורך. על ידי טיפוח סביבת עבודה חיובית למחנכים, מסייע המשרד לקידום מצוינות בחינוך.

סטודנט
בלוג
מיסטר אמירנט – הצלחה באמירנט ופטור באנגלית

הגיע הזמן להגשים את החלום ולהשיג פטור באנגלית! עם מיסטר אמירנט, הפלטפורמה המהפכנית והמקיפה להכנה לבחינת אמירנט, ההצלחה שלכם מובטחת. אנחנו מציעים לכם את הכלים, התרגול והליווי האישי הדרושים כדי לעמוד בכל אתגר ולהגיע לתוצאות הטובות ביותר.